Huisarts Rutger Verhoeff beantwoordt lezersvragen over lichamelijke klachten, ziektes en aandoeningen
Ik voel me sinds een maand duizelig bij het bukken en als ik naar rechts of links kijk. De huisarts beweert dat dit het begin is van dementie. Klopt dat?
Rutger Verhoeff, huisarts:
Iedereen kan duizelig worden bij bukken en (te) snel weer overeind komen. Er ontstaat dan een licht gevoel in het hoofd. De andere vorm van duizeligheid is draaiduizeligheid, in uw geval positieduizeligheid. Oftewel: draaierigheid bij bewegingen van het hoofd, of dat nou naar beneden is, naar links of naar rechts. Er is geen link met dementie, wel met een verkeerde positie van kleine kalksteentjes in het evenwichtsorgaan. Meestal is behandeling niet nodig en verdwijnen de klachten vanzelf binnen vier weken. Bij veel hinder kunt u de zogeheten Epley-manoeuvre doen, een beweging die ervoor zorgt dat de steentjes zich verplaatsen naar een minder gevoelig deel. Uw huisarts of fysiotherapeut kan dit voordoen.
Ook een vraag?
Heb je ook een vraag aan huisarts Rutger Verhoeff? Klik dan hier. o.v.v. 'Hallo dokter!'. Vermeld altijd je leeftijd en of je een man of een vrouw bent.
Rutger Verhoeff (1979) studeerde huisartsgeneeskunde aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Naast het uitoefenen van zijn vak werkte hij mee aan radio- en tv-programma’s, hij schreef de boeken Laat je niet verpesten, Kusje erop en (samen met chef-kok Ramon Beuk) Lekker beter. Verder schrijft hij columns en vlogt.
Een andere versie van dit artikel verscheen eerder in Plus Gezond januari 2025. Abonnee worden van het blad? Dat doe je in een handomdraai.
- Plus Gezond